Namierzanie telefonu po numerze — czy to możliwe?

Бизнес

Otrzymaliśmy od jednego z naszych klientów zapytanie o możliwość namierzenia telefonu po numerze. Czy jest to w ogóle możliwe? Pytanie jest o tyle ciekawe że mowa jest tutaj nie tylko o zlokalizowaniu aparatu telefonicznego ale bezpośrednio karty sim z przypisanym do niej numerem. Poniżej odpowiadamy.

Przede wszystkim należałoby wiedzieć do jakiego operatora należy karta sim. Jeszcze kilka lat temu każdy z operatorów miał przypisaną bazę numerów z wybranym tzw. prefiksem czyli pierwszymi cyframi. I tak numery telefonów operatora Orange zaczynały się na 500, 501, 501… Numery w Play to 790, 791, 792, itd.. Od dłuższego czasu możliwa jest jednak migracja: możemy zabrać swój numer i przenieść do go innego operatora. Na szczęście ustalenie gdzie aktualnie on należy jest stosunkowo proste i sami operatorzy udostępniają taką informację.

Druga kwestia to lokalizacja samej karty sim. W przypadku naszego serwisu cell-track.pl, lokalizujemy telefon za pomocą odbiornika GPS wbudowanego w telefon oraz — kiedy telefon ma wyłączony GPS — na podstawie najbliższej stacji nadajnikowej, tzw. BTS. Ten drugi sposób teoretycznie umożliwia zlokalizowanie dowolnego numeru na świecie. Wystarczyłoby przeszukać wszystkie stacje nadajnikowe operatorów komórkowych na ziemi i sprawdzić do której stacji dany numer jest w danej chwili zalogowany. Kto jednak umożliwi dostęp do wszystkich BTS’ów? Teoretycznie jest on dostępny tylko dla poszczególnych operatorów GSM.

W praktyce jednak system informatyczny z którego się korzysta został stworzony kilkanaście lat temu i od tego czasu nie był w ogóle modernizowany. Tym samym posiada wiele błędów z których mogą korzystać hakerzy i crackerzy. Skorzystała z tego jedna z firm z Izraela, łamiąc zabezpieczenia operatorów. Udostępnia ona możliwość korzystania — za pośrednictwem ich oprogramowania — namierzania po numerze telefonu. Niestety jest do bardzo droga usługa — kosztuje bagatela 800 dolarów dziennie (blisko 3000złotych)! A jest to tylko podstawowy pakiet który daje tylko część funkcjonalności.

Należy też zaznaczyć że chętne do skorzystania z niego osoby muszą liczyć się z lokalnymi przepisami prawa. Przykładowo w Polsce takie śledzenie jest zabronione.
Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy skorzystać z naszego serwisu umożliwiającego zlokalizowanie dowolnego telefonu komórkowego który wcześniej został zarejestrowany w systemie.

Оцените статью
Новости Польши

Добавить комментарий