Starożytne gry egipskie

Жизнь

Cywilizacje i kultury na całym świecie wydają się dzielić w miłości do grania w gry. Niektóre z gier w starożytnym Egipcie były przeznaczone tylko dla dorosłych, ale inne były grane przez ludzi w każdym wieku.

Archeolodzy odkryli wiele gier, które były grane w starożytnym Egipcie, ale w wielu przypadkach nigdy nie znaleźli żadnych zasad dla gier, więc nie są pewni, jak były one odtwarzane. Nie ma wątpliwości, że przez 3000 lat starożytnego Egiptu granie w gry było dużą częścią ich życia.

W co grali?

Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze wskazało, że najstarsza gra ze starożytnego Egiptu nosiła nazwę “Senet”. Jest to gra planszowa, w którą grało wielu członków rodzin królewskich, w tym Tutanchamon.

Sposób gry polegał na tym, że każdy gracz rzucał kostką i za pomocą patyczków próbował przesunąć kawałki planszy dookoła, a w końcu poza planszę, jednocześnie powstrzymując osobę grającą naprzeciwko od osiągnięcia tego samego.

Kopia tej gry znajduje się w British Museum w Londynie z napisem, że po raz pierwszy zagrano w nią 5500-3100 lat p.n.e., czyli w okresie predynastycznym (przed erą faraonów).

Starożytne gry egipskie
Źródło obrazu: book-of-ra.pro

Czy nadal gramy w te same gry?

W wiele gier, w które gra się we współczesnym Egipcie, grano również w czasach starożytnych. Hieroglificzne obrazy i sztuka na ścianach grobowców i świątyń pokazują starożytnych Egipcjan grających w piłkę ręczną, hokeja na podłodze, łucznictwo, boks, sporty jeździeckie (konne), przeciąganie liny i biegi maratońskie.

Egiptolodzy (ludzie, którzy badają Egipt) przyjrzeli się niektórym obrazom i zdjęciom i stworzyli teorie, że gry planszowe były często grane, aby się zrelaksować i odprężyć.

Wielu ludzi wtedy, tak jak dzisiaj, wracało do domu po ciężkiej pracy przez cały dzień i grało w grę planszową. Do ulubionych gier należały: Senet, Mehen oraz Psy i Szakale. Znaleziono obraz przedstawiający królową Neferteri grającą w Senet, podczas gdy ona się relaksowała.

Granie w gry w życiu pozagrobowym

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że kiedy ktoś umarł, przenosił się w zaświaty, gdzie żył i cieszył się tymi samymi rzeczami, które robił za życia.

To był zwyczaj, aby pochować kogoś, kto zmarł ze wszystkimi rzeczami, które będą potrzebne w ich następnym życiu. Obejmowało to ubrania, towary, jedzenie, przedmioty pieniężne, narzędzia ich handlu i gry planszowe.

W 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter odkrył grobowiec króla Tutanchamona. Miał on setki przedmiotów, które były chronione i zabezpieczone przez wszystkie lata. Jednym z przedmiotów w grobowcu była gra planszowa Senet.

Inne gry

Gry, w które grały dzieci obejmowały grę w warcaby oraz Senet, a ich elementy wykonane były z małych kamieni i kości goleni (które tak naprawdę były kośćmi kostek owiec).

Grały w grę coś jak “walety” i kości z tymi różnymi kawałkami gry. Dzieci miały również zabawki do zabawy, w tym gliniane grzechotki, które miały kształt zwierząt lub ludzi. Zamożne rodziny miały dla swoich dzieci zabawki wykonane z drewna.

Były to między innymi drewniane zabawki, które miały ruchome części. Jedną z nich mógł być hipopotam, który miał szczęki, które się zamykały i otwierały. Lalki z wyższej półki były wykonane z tkaniny i były wypchane przy użyciu trzciny papirusowej.

Zabawy na dworze

Ponieważ dzieci prawie zawsze były na zewnątrz, zarówno dziewczynki jak i chłopcy lubili pływać w rzece. Istnieją obrazy dzieci uprawiających zapasy i boks, a także tańczących w kółko. Istnieje taniec, który wykonywały dziewczynki, zwany “wyciskaniem winogron”.

Wszystkie dzieci lubią grać w gry z piłkami i tak samo było w przypadku dzieci ze starożytnego Egiptu. Miały one piłki wykonane z papirusu lub skóry, z nadzieniem ze słomy. Kiedy do Egiptu wprowadzono konie, zaczęto używać końskiego włosia do różnych zabaw, w tym żonglerki.

Оцените статью
Новости Польши

Добавить комментарий